French flag English spanish flag

Dywidenda narodowa dla każdego Szwajcara

Napisał Janusz A. Lewicki w dniu wtorek, 01 październik 2013.

W Szwajcarii mamy do czynienia z demokracją bezpośrednią. Kilka razy w roku obywatele tego kraju podejmują decyzje legislacyjne w formie referendów. Referendum odbywa się, gdy zostanie zebranych 100 tysięcy podpisów wśród 8 milionów Szwajcarów.

Na początku 2014 r. Szwajcarzy zagłosują nad projektem „podstawowego dochodu". Zgłoszona niedawno propozycja zakłada, że każdy obywatel miałby bezwarunkowo co miesiąc otrzymywać od państwa świadczenie w wysokości 2,5 tysiąca franków (trochę więcej niż 8,5 tys. zł). Według autorów tego pomysłu hańbą jest, że w tak rozwiniętym kraju, gdzie roboty i komputery od dawna zastępują ludzi, ich dochód jest wciąż powiązany z wykonywaną pracą.

Środowiska, które doprowadziły do tego referendum, znają doktrynę Kredytu Społecznego Douglasa. Jednym z jej głównych założeń jest zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego dla każdego. W dzisiejszych czasach obfitości i rozwoju technologii, który to rozwój likwiduje tradycyjne miejsca pracy, gwarantowany bezwarunkowy, comiesięczny dochód dla każdego bez wyjątku, zapewniający zaspokojenie podstawowych potrzeb wyżywienia, mieszkania i ubrania, coraz częściej uznawany jest za konieczność współczesnej gospodarki. Do takiego wniosku doszedł w 1918 r. Clifford Hugh Douglas, który taki podstawowy, gwarantowany dochód nazwał dywidendą społeczną. Niezależnie od tego, czy Szwajcarzy przegłosują przyjęcie „podstawowego dochodu", czy nie, jest to początek zmian, jakie muszą nastąpić we współczesnym systemie ekonomicznym na świecie. MICHAEL pisze o tym od ponad siedemdziesięciu lat.

Na początku 2013 r. rozpoczęto zbieranie podpisów pod inicjatywą obywatelską Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego (Unconditional Basic Income), dotyczącego wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jeśli do połowy stycznia 2014 r. uda się zebrać milion podpisów z co najmniej 7 krajów, Komisja Europejska będzie zobowiązana do rozpatrzenia inicjatywy i zorganizowania posiedzenia publicznego w Parlamencie Europejskim. Zbieranie podpisów odbywa się poprzez Internet. Rozpropagowanie informacji na ten temat jest jednak niezbyt duże i prawdopodobnie nie uda się zebrać odpowiedniej ilości podpisów. Jednak już sama inicjatywa i materiały zamieszczone w Internecie, w tym film wyjaśniający ideę bezwarunkowego dochodu dla wszystkich (na stronie: basicincome2013.eu), są wyrazem zmieniającej się świadomości społecznej. Nie ma tu jeszcze propozycji zmiany systemowej, jaką jest np. Kredyt Społeczny, ale takie inicjatywy w ramach istniejącego systemu prowadzą do głębszych zmian, które muszą nastąpić.

(JAL)

O autorze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com