French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Gra w Kryzys

Napisał Janusz A. Lewicki w dniu czwartek, 01 maj 2014.

W 2013 r. grupa osób związanych z ruchem ekonomii alternatywnej w Polsce postanowiła opracować i wyprodukować grę planszową poświęconą ekonomii. Ponieważ ostatnio nastąpił renesans zainteresowania grami planszowymi, stwierdzili oni, że gra taka może mieć jakieś szanse na rynku. Tym bardziej, że autorzy postanowili stworzyć grę edukacyjną. I tak opierając się na istniejącej i popularnej grze „Monopol" przetestowali swoją grę, którą nazwali „Kryzys" ze znakiem zapytania. Testowaniem gry zajęły się różne osoby. W końcu powstała wersja ostateczna i gra została wyprodukowana.

Są to właściwie dwie gry na jednej planszy. Jedna opiera się na zasadach starej ekonomii, w której mamy podatki i odsetki od pożyczek, a druga na zasadach Kredytu Społecznego Clifforda H. Douglasa, gdzie nie ma podatków i odsetek, a w zamian za to jest dywidenda wypłacana każdemu graczowi.

W grze może brać udział od 3 do 6 osób. Gra w starą ekonomię doprowadza większość graczy do bankructwa, ale nawet jeśli kilku z nich pozostanie na planszy, okazuje się, że mają za mało pieniędzy, żeby można było grę kontynuować. Gospodarka zamiera. Z banku można bowiem pożyczyć pewną limitowaną ilość pieniędzy. W pierwszej części nazywają się one CRISISO (skrót CR).

W nowej ekonomii wygrywa ten, kto zbuduje w wykupionych przez siebie sektorach gospodarki określoną w zasadach gry ilość filli i nie posiada żadnych długów. Wykupienie filii oznacza stworzenie nowych miejsc pracy. Jednak prawie wszyscy gracze są w stanie spłacić długi, jakie zaciągnęli w banku, mają jakieś zakupione pola gospodarki i zostają z jakąś sumą pieniędzy. W tej części gry te same pieniądze nazywają się CREDITO (skrót CR). Można powiedzieć, że w systemie Kredytu Społecznego wszyscy wygrywają, a w starej ekonomii wszyscy przegrywają.

Dodatkowe informacje na temat Nowej Ekonomii Kredytu Społecznego autorzy gry zamieścili na stronie internetowej www.grawkryzys.pl. Gra została wyprodukowana dzięki Fundacji „Jesteśmy Zmianą", która mieści się w Warszawie.

Gra stanowi dobre narzędzie edukacyjne, które można wykorzystać w szkołach, gdy tylko znajdą się nauczyciele, którzy chcieliby, nawet w ramach zajęć dodatkowych, wprowadzić naukę podstaw ekonomii. Widzimy, że wystarczy zmienić zasady funkcjonowania gospodarki i z systemu opresyjnego przechodzimy do systemu, w którym nikt nie pozostaje bez środków do życia.

Janusz A. Lewicki

Kontakt do Fundacji:

Fundacja „Jesteśmy Zmianą"

ul. Śniadeckich 10, 00-656 Warszawa, tel. 22 752 9268

wew. 214, www.jestesmyzmiana.pl

O autorze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com