French flag English spanish flag

Łączy nas Kredyt Społeczny

w dniu piątek, 01 październik 2010.

Jego Ekscelencja Biskup Valentin Masengo Nikinda

Z wielką radością powitaliśmy na Konferencji Episkopatu Konga w Kinszasie jednego z Pielgrzy­mów św. Michała, pana Marcela Lefebvre’a. Do­piero teraz, na wykładach w Rougemont, zrozumieli­śmy ideę Kredytu Społecznego. W na­szym słabo rozwiniętym kraju ten temat jest bardzo interesujący. Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego jest tak, jak jest i w jaki sposób można pomóc naszym mieszkańcom. Ja osobiście zrozumiałem ideę Kre­dytu dopiero tu, na wykładach, dzięki gruntownemu objaśnieniu, jakie otrzymaliśmy. Poznałem, na czym polega problem niewypłacalnego długu, który my, Afrykanie, tak odczuwamy.

Zadłużone są wszystkie kraje, ale dla nas ten ciężar jest większy, bo jesteśmy biedni. Objaśnie­nie, jakie otrzymaliśmy otworzyło naszego ducha. To poważna sprawa. Słowa pana Alaina Pilote’a sprawiły, że wreszcie zrozumieliśmy. Wierzę, że to nie przez przypadek zostaliśmy tu zaproszeni. Wi­dzę w tym rękę Boga. Jeśli Pielgrzymi św. Michała przyjadą do nas, powitamy ich z otwartymi ramio­nami. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że to jest walka o lud Boży, a zwłaszcza o nas, odrzuconych.

Cztery miliony Kongijczyków straciło życie w ostatnich czasach w najróżniejszych konfliktach, któ­rych powodem było najprawdopodobniej bogac­two naszego kraju. I nie ma tu naszej winy. My je­steśmy ofiarami.

Chciano na nas wymusić ideologię, która nie pa­suje ani do Kongijczyków, ani do Afrykanów. W tym momencie mogę się przyłączyć do Alaina Pilo­te’a mówiąc: „Płacz, mój ukochany kraju”.

Sprawa zadłużenia mojego kraju i wszystkich krajów Afryki sprawia, że jesteśmy do siebie po­dobni i się jednoczymy. I jeśli będzie trzeba sto­czyć walkę o Kredyt Społeczny, Afrykańczycy się zjednoczą, i trzeba to zrobić jak najszybciej.

Życzymy sobie, żeby Kredyt Społeczny nabrał rozmachu i niech się zacznie dziać dla chwały Bo­żej i zbawienia ludzi.

JE Bp Valentin Masengo Nikinda

Biskup diecezji Kabinda w Casoulle, w Demokra­tycznej Republice Konga, przewodniczący sekcji spraw prawnych Konferencji Episkopatu Konga

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com