French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Szwajcarska Inicjatywa Suwerennego Pieniądza

w dniu niedziela, 01 październik 2017.

Pięć pytań i odpowiedzi

1) Co to są suwerenne pieniądze?

Suwerenne pieniądze to pieniądze, które bank centralny wprowadza do obiegu. Obecnie są to tylko monety i banknoty w obiegu. Ten prawny środek płatniczy stanowi jedynie 10% pieniędzy w obiegu w Szwajcarii. 90% to pieniądz elektroniczny lub księgowy, który jest tworzony przez banki po kliknięciu przycisku, aby sfinansować ich działalność (pożyczki bankowe, kredyty hipoteczne, produkty finansowe). Większość ludzi uważa, że pieniądze, które mają na koncie bankowym, są prawdziwymi pieniędzmi, tj. prawdziwymi frankami szwajcarskimi (lub funtami Sterlingami itd.). To wyobrażenie jest błędne! Pieniądze na koncie bankowym są wyłącznie zobowiązaniem banku wobec posiadacza rachunku, tj. obietnicą banku, dostarczenia pieniędzy, ale nie są prawnym środkiem płatniczym.

2) Co zmieniłoby się po wprowadzeniu Szwajcarskiej Inicjatywy Pieniężnej?

Sposób, w jaki działa obecnie system pieniężny, nie jest zgodny z intencją Szwajcarskiej Konstytucji (art. 99: „System pieniądza i walut jest sprawą państwa"). Inicjatywa suwerennego pieniądza to poprawi. Tylko Szwajcarski Bank Narodowy będzie mógł tworzyć pieniądze elektroniczne. Banki nie będą już mogły kreować pieniędzy dla siebie. Będą mogły pożyczać pieniądze otrzymane od oszczędzających lub od innych banków, albo, jeśli to konieczne, pieniądze które przekazał im Swiss National Bank.

3) Jakie są podstawowe zalety suwerennych pieniędzy?

Suwerenne pieniądze na koncie bankowym są całkowicie bezpieczne, ponieważ są to pieniądze banku centralnego; nie znikają, gdy jakiś bank zbankrutuje. Uniknie się powstawania finansowych baniek, ponieważ inne banki nie będą mogły tworzyć pieniędzy. Państwo przestanie być zakładnikiem, ponieważ banków nie trzeba będzie ratować pieniędzmi podatników, aby utrzymać cały system transakcji pieniężnych na powierzchni. Znika więc problem „zbyt duży, aby upaść". Przemysł finansowy wróci do służenia realnej gospodarce i społeczeństwu. Pieniądz i systemy bankowe nie będą już działać pod zasłoną wielkiej złożoności, ale będą przejrzyste i zrozumiałe.

4) Co się stanie z bankami po reformie suwerennych pieniędzy?

Po przejściu na suwerenne pieniądze banki będą nadal oferować wszystkie zwykłe usługi finansowe (udzielanie kredytów, umożliwianie transakcji, zarządzanie majątkiem itp.). Jednakże na naszych rachunkach bieżących w banku będą tylko pieniądze banku centralnego. Te pieniądze elektroniczne będą mieć wartość dokładnie taką, jak dzisiejsze monety i banknoty. Banki będą mogły obracać tylko pieniędzmi, które mają od oszczędzających, od innych banków lub (jeśli to konieczne) środkami, pożyczonymi od banku centralnego lub własnymi pieniędzmi. Banki nie będą miały niesprawiedliwej przewagi nad wszystkimi innymi uczestnikami rynku, ponieważ już nie będą mogły kreować pieniędzy.

5) Jakie znaczenie będą miały suwerenne pieniądze dla klientów banku?

Od chwili wprowadzania suwerennych pieniędzy na wszystkich bankowych kontach transakcyjnych będą tylko pieniądze gwarantowane przez bank centralny. Banki muszą zarządzać tymi kontami, tak jak zarządzają kontami na akcje i udziały. Pieniądze będą należały do bankowego klienta i nie zostaną utracone, jeśli dany bank zbankrutuje, ale nie przyniosą żadnych odsetek. Każdy, kto chciałby uzyskać odsetki raczej niż mieć pieniądze „zabezpieczone przed bankowym kryzysem", może tak jak obecnie, wpłacić pieniądze na rachunek oszczędnościowy lub przeznaczyć je na inne inwestycje, przynoszące odsetki.

Szczęsny Zygmunt Górski

* znana jako „Vollgeld-Initiative" w języku niemieckim. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / www.vollgeld-initiative.ch

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com