French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Aleksander Sołżenicyn o Polsce

w dniu czwartek, 01 październik 2020.

Odpowiedź na pytanie „Kultury”

Jakie jest, Pana zdaniem, znaczenie wyboru Papieża-Polaka i jakie nadzieje chrześcijanie naszych krajów wiążą z tym wyborem?

W przeważającej części świata, który żyje w dobrobycie, chrześcijaństwo rozproszyło się, w pozostałych – skostniało. Większość ludzi Zachodu zatraciła świadomość skali życia i jego sensu. Mam nadzieję, że ową skalę i sens wniesie do Kościoła katolickiego nowy Papież z Polski silnej duchem, Papież, który wyrósł w swej ojczyźnie przezwyciężając ucisk chrześcijaństwa. Wraz z katolikami krajów Europy Wschodniej my – Rosjanie – gorąco cieszymy się z tego wyboru. Wierzymy, że pomoże on w umocnieniu naszej wspólnej wiary chrześcijańskiej na całym świecie – bowiem tylko ona może dziś ocalić ludzkość.

Szczególnie zaś chcę pogratulować Polakom.

27 października 1978


Do strajkujących robotników polskich

Telegram, 20 sierpnia 1980

Podziwiam wielkość waszego ducha i wasze poczucie godności. Dajecie wspaniały przykład wszystkim narodom uciskanym przez komunistów.

Wasz

Aleksander Sołżenicyn


O zagrożeniu Polski

4 grudnia 1980

Krwawi spadkobiercy Lenina wciąż próbują siłą wcielić w życie swe szaleńcze marzenie o panowaniu nad światem – nie licząc się z tym, ile narodów, obcych i własnych, zginie, zmiażdżonych i pohańbionych w tej rzeźni.

W dniach tych serce zniewolonego narodu Rosji jest razem z narodem polskim.


 Aleksander Sołżenicyn (1918-2008) – rosyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1970. Autor utworów moralistycznych o komunistycznym systemie zniewolenia i terroru, ukazujących gehennę życia w łagrach (opowiadanie Jeden dzień Iwana Denisowicza oraz najbardziej znane trzytomowe dzieło Archipelag GUŁag) oraz historycznych o XX-wiecznych dziejach Rosji (m. in. Lenin w Zurychu, dwutomowa historia Żydów w Rosji 200 lat razem).

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com