French flag English spanish flag

Dywidenda Społeczna

w dniu środa, 01 maj 2019.

Wprowadzenie

Czy wiesz, że Dywidenda Społeczna może uratować planetę, ale konsumeryzm ją zniszczy?

Tak! Technologia i automatyzacja sprawiają, że ludzka praca jest coraz mniej potrzebna w produkcji. Obecny niedobór siły roboczej w niektórych regionach jest tymczasowy i związany z demografią. Postęp w robotyce i sztucznej inteligencji doprowadził nas do nowej ery przemysłowej. Według firmy konsultingowej McKinsey & Company do 2030 r. 800 milionów pracowników jest zagrożonych utratą pracy i zostaną oni zastąpieni przez roboty.

Znalezienie nowych miejsc pracy zastępujących te, które zostały utracone na rzecz robotów będzie wymagało stworzenia nowych potrzeb i nowych rodzajów nawyków konsumpcyjnych. Będzie to kosztem zasobów naturalnych naszej planety.

Dywidenda Społeczna opisana w tym opracowaniu może rozwiązać problemy zatrudnienia i środowiska, przed którymi stoi nowoczesna gospodarka.

Czytelnicy są zaproszeni do studiowania tego opracowania na temat Dywidendy Społecznej i pogłębienia zrozumienia ekonomicznej filozofii Kredytu Społecznego.

Jest wiele pytań, które oczekują odpowiedzi!

Czy istnieje system produkcyjny do tworzenia miejsc pracy? Czy musimy tworzyć nowe potrzeby wyłącznie w celu zastąpienia miejsc pracy utraconych w wyniku automatyzacji? Czy utknęliśmy w kieracie konsumpcji na rzecz tworzenia miejsc pracy? Czy nieuniknione jest wyczerpanie zasobów planety?

Ekonomika produkcji działa dobrze. Dlaczego ekonomia dystrybucji opóźnia się? Dlaczego system finansowy jest tak przestarzały i pełen sprzeczności?

Weszliśmy w czwartą rewolucję przemysłową1. Czy nie zdajemy sobie sprawy, że postęp i automatyzacja mogą wyzwolić nas do życia w erze wolnego czasu i dowolnie wybranych zajęć? Zamiast tego jesteśmy zestresowani z powodu braku zabezpieczenia ekonomicznego.

Czego brakuje w naszych społeczeństwach? Dlaczego zawsze musimy się spieszyć? Praca, praca, praca! Dlaczego ludzie są tak zestresowani?

Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w tym opracowaniu.

Dywidenda Społeczna będzie chronić środowisko, jednocześnie pozwalając ludziom osiągnąć ich pełny potencjał

Dlaczego Dywidenda Społeczna?

l Ponieważ każda osoba ma prawo do życia, bezpieczeństwa, godności i wolności. W tym stuleciu obfitości, postępu i natychmiastowej komunikacji jest niedopuszczalne, by istnieli ludzie żyjący w ubóstwie.

(zob. Przywrócenie praw osobistych i Wolność i godność).

l Ponieważ to ważne, żebyśmy rozumieli, dlaczego nazywamy to źródło dochodu Dywidendą Społeczną. Każdy obywatel jest kapitalistą, właścicielem kapitału społecznego i wspólnego. Kiedy ten kapitał jest produktywny, każdy obywatel musi otrzymać swoją część zysków w formie Dywidendy Społecznej.

(zob. Dywidenda społeczna i kapitał wspólny oraz Dziedzictwo i spadkobiercy).

l Ponieważ mamy sytuację, w której produkty, których ludzie chcą, nie są sprzedawane z powodu braku siły nabywczej.

(zob. Chroniczny niedobór siły nabywczej oraz Postęp i bezrobocie)

l Ponieważ Dywidenda Społeczna pozwoli na samorealizację jednostek, rodzin i społeczeństwa.

(zob. Korzystne skutki Dywidendy Społecznej i Zarzuty wobec Dywidendy Społecznej)

l Ponieważ dywidenda społeczna jest możliwa do zrealizowania.

(zob. Skąd wziąć pieniądze?)

Louis Even i Dywidenda Społeczna

Louis Even wyjaśnił Dywidendę Społeczną w wielu artykułach na ten temat, które zostały opublikowane w Vers Demain w latach 1939–1974. Niniejsze opracowanie jest podsumowaniem tych artykułów.

Zastosowaliśmy formułę pytań i odpowiedzi. Pytania pochodzą od nas, a odpowiedzi z artykułów Louisa Evena. Życzymy owocnej lektury!

Lise Rodrigue-Fournier

 


 

1) Czwarta rewolucja przemysłowa to czwarta główna era przemysłowa od początkowej rewolucji przemysłowej XVIII wieku. Charakteryzuje się połączeniem technologii, które zacierają granice między sferami fizyczną, cyfrową i biologiczną, nazywanymi zbiorczo systemami cyber-fizycznymi. Wyróżnia się pojawiającymi się przełomami technologicznymi w wielu dziedzinach (www.wikipedia.com).

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com