French flag English spanish flag

Fakty dotyczące Rezerwy Federalnej

w dniu wtorek, 01 październik 2013.

W stulecie utworzenia Rezerwy Federalnej absolutnie konieczne jest to, żeby Amerykanie zrozumieli, iż Fed znajduje się w samym sercu naszych problemów ekonomicznych. Jest to system monetarny, który został stworzony przez bankierów i działa dla ich korzyści. Amerykanie lubią powtarzać, że żyjemy w „systemie demokratycznym", ale jeśli chodzi o Rezerwę Federalną, nie ma ona nic wspólnego z „demokracją". Niewybieralni, nieodpowiedzialni przed nikim centralni planiści z prywatnego centralnego banku kierują naszym systemem finansowym i zarządzają naszą gospodarką. Rezerwa Federalna posiada o wiele większą władzę nad ekonomią USA, niż ktokolwiek inny. Fed stanowi największą piramidę Ponziego w historii świata1 i gdyby Amerykanie naprawdę rozumieli, jak ta instytucja działa, żądaliby jej natychmiastowej likwidacji. Oto garść faktów związanych z Rezerwą Federalną, o których powinniśmy wiedzieć.

1. Największy okres wzrostu ekonomicznego w historii USA miał miejsce, kiedy nie istniał tu żaden bank centralny.

2. Stany Zjednoczone nigdy nie miały stałego, istniejącego problemu inflacji, dopóki nie powstała Rezerwa Federalna. W wieku poprzedzającym utworzenie Rezerwy Federalnej (XIX stulecie) średnia roczna inflacja wynosiła około pół procenta. Od chwili powstania Fedu, średnia roczna inflacja w XX w. wynosiła około 3,5 procenta, a byłaby ona na pewno wyższa, gdyby wskaźniki inflacyjne nie były tak bardzo zmanipulowane.

3. Używając nawet oficjalnych danych, wartość dolara amerykańskiego spadła o ponad 95 procent od utworzenia Rezerwy Federalnej 100 lat temu.

4. Nie przez przypadek stały podatek dochodowy został wprowadzony w tym samym roku, w którym ustanowiono system Rezerwy Federalnej, w roku 1913. Jego ideą było przeniesienie bogactwa z naszych kieszeni do rządu federalnego, a stamtąd do kieszeni bankierów.

5. Po dwudziestu latach od utworzenia Rezerwy Federalnej gospodarka USA pogrążyła się w Wielkiej Depresji.

6. Czy możecie uwierzyć, że od 1950 roku przeżywaliśmy 10 różnych recesji ekonomicznych? Rezerwa Federalna stworzyła „bańkę dotcom", „bańkę nieruchomości", a teraz największą w historii planety bańkę obligacji.

7. Według oficjalnego raportu rządowego Rezerwa Federalna w czasie ostatniego kryzysu finansowego udzieliła wielkim bankom tajnych pożyczek w wysokości 16,1 biliona dolarów. Następująca lista banków, które otrzymały pożyczkę, pochodzi bezpośrednio ze strony 131. tego raportu.

Citigroup - $2,513 biliona

Morgan Stanley - $2,041 biliona

Merrill Lynch - $1,949 biliona

Bank of America - $1,344 biliona

Barclays PLC - $868 miliardów

Bear Sterns - $853 miliardy

Goldman Sachs - $814 miliardów

Royal Bank of Scotland - $541 miliardów

JP Morgan Chase - $391 miliardów

Deutsche Bank - $354 miliardy

UBS - $287 miliardów

Credit Suisse - $262 miliardy

Lehman Brothers - $183 miliardy

Bank of Scotland - $181 miliardów

BNP Paribas - $175 miliardów

Wells Fargo - $159 miliardów

Dexia - $159 miliardów

Wachovia - $142 miliardy

Dresdner Bank - $135 miliardów

Societe Generale - $124 miliardy

Wszyscy inni pożyczkobiorcy - $2,639 biliona

8. Rezerwa Federalna stworzyła z niczego około 2,75 biliona dolarów i wprowadziła je w system finansowy w ciągu ostatnich pięciu lat. Pozwoliło to na niespotykanej wielkości wzrost notowań giełdowych, ale równocześnie spowodowało nadzwyczajną niestabilność naszego systemu finansowego.

9. Różnica między jednym procentem osób o najwyższym dochodzie a resztą kraju jest teraz największa od lat 1920-tych w USA.

10. Rezerwa Federalna otwarcie przyznaje, że 12 regionalnych banków Rezerwy Federalnej jest zorganizowanych „tak jak prywatne korporacje".

11. Rezerwa Federalna powinna „regulować" wielkie banki, ale nie zrobiła ona niczego, żeby zatrzymać rosnącą bańkę odsetek od derywatywów, odsetek wynoszących 441 bilionów dolarów, co może absolutnie zdewastować nasz cały system ekonomiczny.

12. Rezerwa Federalna została zaprojektowana jako nieustanna maszyna długu. Od jej powstania 100 lat temu dług narodowy USA wzrósł ponad 5000 razy.

13. Rząd USA wyda w roku 2013 ponad 400 miliardów dolarów tylko na odsetki od długu narodowego.

14. Istnieje wiele możliwych alternatywnych systemów finansowych, ale dziś wszystkie 187 krajów, należących do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, posiada bank centralny. Czy mamy uwierzyć, że jest to tylko pewien rodzaj dziwacznego zbiegu okoliczności?

Michael Snyder


a

1.)  Charles Ponzi (1882-1949), emigrant z Włoch, który przybył do USA w 1903 r. W 1920 r. stworzył pierwszą piramidę finansową, w której inwestorów spłacało się pieniędzmi uzyskanymi od kolejnych osób, a cały mechanizm sprawnie funkcjonował przy stałym napływie gotówki (przyp. tłum.). 

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com