French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Fed mówi: żadnych subwencji dla miast

w dniu niedziela, 01 maj 2011.

Rezerwa Federalna została utworzona przez bankierów dla bankierów i służy im dobrze. Niespodziewanie sięgnęła ona do prawie bezprocentowego kredytu 12,3 biliona dolarów, żeby dofinansować banki, które stworzyły kryzys kredytowy. Ten sam kryzys kredytowy pogrążył rządy stanowe i lokalne w niewypłacalności, ale Fed przedstawiła teraz swoje ultimatum: nie będzie żadnego „ilościowego złagodzenia" dla zarządów miejskich.

Jak podaje Wall Street Journal, 7 stycznia 2011 r. przewodniczący Rezerwy Federalnej Ben Bernanke ogłosił, że Fed wykluczyła dofinansowanie banku centralnego dla rządów stanowych i lokalnych. „Nie przewidujemy, ani nie mamy żadnych zamiarów zajmować się finansami stanowymi i lokalnymi", powiedział on w oświadczeniu złożonym przed senacką Komisją Budżetową. Stany „nie powinny oczekiwać pożyczek od Fedu". Taka jest odpowiedź na propozycję prezydenta Baracka Obamy, przedstawioną przez Reutersa rok temu, by Fed kupowała obligacje municypalne, co pozwoliłoby obciąć poważne koszty pożyczania pieniędzy przez odczuwające brak gotówki miasta i stany.

Niskooprocentowane ułatwienia kredytowe Fedu mogłyby zostać użyte do przywrócenia kredytu zarządów lokalnych, tak jak było to użyte do przywrócenia kredytu banków. Szef Fedu Bernanke zawetował jednak ten plan.

Dlaczego? Z trudnością można utrzymywać, że Fed nie ma pieniędzy. Całkowity deficyt budżetowy stanów w roku 2011 projektowany jest na 140 miliardów dolarów, zaledwie kropla w morzu w porównaniu do sum, jakie Fed potrafiła wyłożyć przy dofinansowaniu banków. Według opublikowanych ostatnio danych, bank centralny dostarczył w przybliżeniu 3,3 biliona płynnych dolarów i 9 bilionów dolarów w krótkoterminowych pożyczkach oraz innych finansowych instrumentach bankom, międzynarodowym korporacjom i zagranicznym instytucjom finansowym po kryzysie kredytowym 2008 r.

Dlaczego zatem Fed nie jest otwarta na udzielanie stanom tych tanich kredytów? Według Bernankego jego ręce są związane. Mówi on, że Fed jest ograniczona przez statut do kupowania długów zarządów municypalnych z sześciomiesięcznymi lub krótszymi terminami płatności, które są bezpośrednio wzmocnione podatkiem lub innym zabezpieczonym dochodem, formą długu, która stanowi mniej niż 2% całego rynku samorządowego. Kongres nałożył tę restrykcję i tylko on może ją zmienić.

Może to brzmieć jak odbijanie piłeczki, ale ma on prawdopodobnie rację. Dofinansowanie stanów i lokalnych zarządów JEST poza upoważnieniem Fedu. Ustawa o Rezerwie Federalnej była napisana przez bankierów, żeby stworzyć bank bankierów, który służyłby ich interesom. Nic innego nie może mieć zastosowania. Rezerwa Federalna jest prywatnym klubem bankierów i jej prawna struktura pozostawia poza nią wszystkich, którzy nie są jej członkami.

Ellen Brown jest prawnikiem i autorką jedenastu książek, włączając „Web of Debt: The Shocking Truth About Our Money System" („Sieć długu. Szokująca prawda o naszym systemie pieniężnym") i „How We Can Break Free" („Jak możemy wyrwać się na wolność"). Jej strony internetowe to: WebOfDebt.com, EllenBrown.com

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com