French flag English spanish flag

Krok do beatyfikacji

w dniu wtorek, 01 styczeń 2019.

Konsylium lekarzy watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziło cud uzdrowienia za wstawiennictwem kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia (1901-1981). Stało się to 29 listopada 2018 r., a poinformowano o tym 20 stycznia 2019 r. Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego może nastąpić jeszcze w 2019 r.
Uleczenie 19-letniej kobiety chorej na raka tarczycy z przerzutami było niewytłumaczalne medycznie. Modliły się za nią m. in. zakonnice za przyczyną Prymasa Wyszyńskiego. Śmiertelna choroba nie dawała szans kobiecie, która nie mogła już oddychać z powodu rosnącego guza. Uzdrowienie było nagłe – rak zniknął. Jest ono trwałe, ponieważ od tamtego czasu upłynęło 30 lat. Proces w sprawie cudu został przeprowadzony w latach 2012-2013 w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
 Sześcioosobowe konsylium lekarskie w Watykanie po zbadaniu dokumentacji uznało, że uleczenie to jest niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia.
Do zakończenia procesu beatyfikacyjnego pozostało jeszcze przeprowadzenie tej dokumentacji przez komisję teologów i komisję biskupów i kardynałów, która wydaje końcową decyzję. Wtedy Papież może podpisać dekret o beatyfikacji.
19 grudnia 2017 r. papież Franciszek ogłosił dekret o heroiczności cnót kardynała Stefana Wyszyńskiego.
IPN i UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) rozpoczęły w 2017 r. wydawanie zapisków Prymasa Tysiąclecia z lat 1948-1981. Tytuł publikacji: Pro memoria. Całość ukaże się w 27 tomach. Prawie każdy z nich dotyczy jednego roku z życia Prymasa. Dotychczas ukazały się tomy 1,2,3 i 5. (JAL)

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com