French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Ksiądz Jan Jakub Kurdybelski

w dniu środa, 01 sierpień 2018.

5 lipca 2018 r. odszedł w wieku 93 lat ks. kanonik dr Jan Jakub Kurdybelski. Publikowaliśmy jego artykuły w MICHAELU. Urodził się 25 lipca 1925 r. w Mrzygłodzie w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach religijnych i patriotycznych. Ojciec Księdza odznaczony za udział w bitwie warszawskiej w 1920 r., był dwukrotnie więziony jako jeniec wojenny. Matka, Maria z Kurasów, działająca w Akcji Katolickiej, wychowała pięciu synów w szczerym umiłowaniu Kościoła i Ojczyzny. W domu rodzinnym Księdza wspólna modlitwa wieczorna z cząstką Różańca była codziennym obowiązkiem. Ks. Jan przygotowanie do kapłaństwa odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1953 r. w Poznaniu z rąk biskupa Franciszka Jedwabskiego. W latach 1955-1957 pogłębił studia teologiczne z historii dogmatu na ATK w Warszawie. Napisał rozprawę pt. Nauka o Bogu u Tertuliana. Po studiach uczył religii we Wrocławiu, następnie w latach 1958-1983 był proboszczem parafii w Minkowicach Oławskich. Od 1983 do 2000 r. był proboszczem parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych we Wrocławiu.

Ks. dr Jan Kurdybelski poza pracą katechetyczną i duszpasterską zajmował się działalnością naukową i publicystyczną. W latach 1945-1948 pisał cykl opowiadań historycznych pt. W ramionach rzek siostrzanych. Należał do Polskiego Towarzystwa Teologicznego we Wrocławiu, wygłaszał odczyty, publikował artykuły na łamach takich czasopism jak „Semper Fidelis”, „Promyk”, „Jutrzenka”, „Powściągliwość i Praca”, „Nowe Życie”, „Wrocławska Gazeta Polska” i „Michael”. Współpracował z „Gazetą” wydawaną w Toronto w Kanadzie, gdzie opublikował wiele artykułów o tematyce historycznej i religijnej.

W 1983 roku zainicjował spotkania naukowe przy parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych we Wrocławiu, które odbywały się co miesiąc i skupiały przedstawicieli wrocławskiego środowiska akademickiego. Uczestniczył w około 150 spotkaniach z udziałem członków Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, które rozpoczynał nauką ascetyczną i na których odbywały się prelekcje i wykłady.

Ks. Jan jest autorem książek : Żydzi elementem polskiego pejzażu, Święty Justyn Męczennik. Diaspora, Kiedy wypełnił się czas…, Biskup Wincenty Urban 1911-1983, Drogi i bezdroża Izraela, Wydarzenia połockie. Na łamach rocznika Instytutu Józefa Piłsudskiego „Niepodległość” (Nowy Jork-Londyn 1995) opublikował rozprawę Minkowiczanie. W Kanadzie ukazały się trzy tomy refleksji na temat religii starożytnego Egiptu : Mądrość nad Nilem, O kulcie Izydy, Bóg jest jeden.

Ksiądz Jan Kurdybelski w praktyce realizował ideę pojednania polsko-niemieckiego. Z racji doskonałej znajomości języka niemieckiego często odprawiał Msze św. w krajach niemieckojęzycznych. Był członkiem Wilhelm-Fraenger-Gesellschaft E. V. w Poczdamie oraz współpracownikiem organizacji Mut zur Ethik w Szwajcarii. Mieszkał we Wrocławiu, ale chciał zostać pochowany na cmentarzu w rodzinnym mieście w pobliżu pięknego barokowego Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Mrzygłodzie, dziś dzielnicy Myszkowa. Był związany jako kapłan z „Solidarnością Walczącą”. W czasie pogrzebu w jego rodzinnym Mrzygłodzie, niedaleko Częstochowy, krótkie pożegnanie przyjaciela wygłosił Marszałek Senior Sejmu RP Kornel Morawiecki. Ks. Jan do końca życia zachował pełną sprawność intelektualną i fizyczną. Requiescat in pace ! (JAL)

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com