French flag English spanish flag

Modlitwa do Świętego Michała powraca

w dniu poniedziałek, 01 październik 2018.

W dniu 21 października 2018 roku dziennik Ottawa Sun opublikował następującą wypowiedź Jego Ekscelencji Terrence’a Prendergasta, SJ, Arcybiskupa Ottawy − stolicy Kanady (tekst można również znaleźć na stronie internetowej archidiecezji).

Kościół katolicki na całym świecie przechodzi pewne zamieszanie i podział. Papież Franciszek mówi, że nie powinno to dziwić, ponieważ rolą szatana jest dzielenie ludzi i wywoływanie zamieszania. Faktycznie nasze słowo „diabeł” pochodzi od greckiego słowa „diabolos” − ten, który dzieli.

Oprócz ludzkiej słabości i grzeszności papież Franciszek widzi istniejącą za podziałami w Kościele kosmiczną bitwę między siłami dobra i zła, dotykającą mężczyzn i kobiety w naszych czasach. Aby przeciwdziałać temu, zaproponował on środki duchowe. (...)

Papież Franciszek osobiście poprosił nas, abyśmy w październiku tego roku podjęli szczególne środki duchowe, odmawiając codziennie Różaniec. Różaniec to seria modlitw skierowanych do Boga Ojca i Maryi Dziewicy, wraz z medytacją tajemnic życia Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. Papież wezwał katolików, by dodali na zakończenie Różańca dwie inwokacje : specjalną modlitwę do Maryi i inną do Świętego Michała Archanioła. Biblia wielokrotnie przedstawia świętego Michała, wygrywającego mocą Bożą, tytaniczną bitwę w Niebie opisaną w Księdze Daniela (10, 13-21 ; 12, 1) i w Księdze Apokalipsy św. Jana (12, 7-9). Lud Boży na ziemi uczestniczy w tej walce. Wrogiem jest Smok.

Ojciec Święty poprosił wiernych całego świata, aby modlili się, żeby Matka Boża umieściła Kościół pod Swoim ochronnym płaszczem. Mamy błagać Ją, aby zachowała Kościół przed atakami diabła, „wielkiego oskarżyciela”. Mamy także poprosić Ją o wstawiennictwo, aby uświadomić członkom Kościoła wady, błędy i nadużycia popełnione ostatnio i w przeszłości, po to, żeby, będąc nawróconymi, zło nie mogło dłużej nad nami panować.

Różaniec kończyłby się modlitwą ułożoną przez papieża Leona XIII :

„Święty Michale Archaniele ! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”.

Kilku biskupów w Stanach Zjednoczonych, w odpowiedzi na liczne molestowania przez kapłanów i zatajanie tego przez biskupów, zachęciło wiernych ich diecezji do podjęcia modlitwy do św. Michała Archanioła na zakończenie każdej Mszy parafialnej. Osoby uczęszczające do kościoła popierają tę praktykę.

Biskupi Ontario dyskutowali z przychylnością o możliwości przyjęcia tej praktyki w swoich diecezjach. W związku z tym zapraszam proboszczów w diecezjach Ottawy i Cornwall do wprowadzenia tej praktyki w ich kościołach, począwszy od 2 grudnia, w pierwszą niedzielę Adwentu.

Niektórzy liturgiści obawiają się, że ta modlitwa może zatrzeć granicę pomiędzy oddawaniem czci Bogu a modlitwami. Jednakże celebrans oddzieli ją od Mszy, odmawiając tę modlitwę po zakończeniu zgromadzenia przed lub po końcowej pieśni.

Walka, przed którą stoi teraz Kościół, obejmuje zarówno element doczesny, jak i duchowy. Wcześniej pisałem o pracach, które są już w toku, aby stworzyć bezpieczne środowisko w naszych parafiach. Ale musimy także szukać pomocy duchowej w tej walce przeciwko złym siłom. Mam nadzieję, że parafie łączące się razem za pomocą tej tradycyjnej modlitwy, odwołującej się do Boga przez wstawiennictwo św. Michała, zostaną zachęcone i pomogą odnowić, uzdrowić i ochronić najbardziej bezbronnych spośród nas.

Abp Terrence Prendergast, SJ

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com