French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa

w dniu poniedziałek, 01 styczeń 2018.

Papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu 2017 r. do 6 stycznia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego. W ciągu tego roku wierni przybywający do kaliskiej bazyliki będą mogli uzyskać odpust zupełny.

2 grudnia 2017 r. w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odprawiona została Msza św. inaugurująca Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Dekret ustanawiający Rok Świętego Józefa w Polsce podpisał w imieniu papieża Franciszka kardynał Mauro Piacenza. Sanktuarium kaliskie zostało w dekrecie nazwane „narodowym”. To szczególne papieskie wyróżnienie.

W bazylice kolegiackiej w Kaliszu przed cudownym obrazem Świętej Rodziny, w którym czczony jest św. Józef, modlił się w czerwcu 1997 r. papież Jan Paweł II. Obraz ten namalowany przez nieznanego autora ok. 1673 r. ma wymiary 173 x 246 cm. Został on ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa : „To sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów”. Czterech papieży podarowało sanktuarium w Kaliszu swoje pierścienie : św. Pius X, św. Jan XXIII, Benedykt XVI i Franciszek.

Oto fragmenty homilii nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Salvatore Pennacchio, którą wygłosił w trakcie uroczystej Eucharystii inaugurującej Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego :

„Z radosnym sercem przestąpiłem progi narodowego sanktuarium św. Józefa w prastarym Kaliszu. Za zgodą Stolicy Apostolskiej ma tu bowiem miejsce bardzo doniosły akt : otwarcie Roku Jubileuszowego Świętego Józefa. Wchodzimy w adwent i cały nowy rok liturgiczny wsparci wstawiennictwem św. Józefa. On potrafił zadbać o ziemskie życie Jezusa, będzie też umiał nas wspomagać i chronić, i wskazywać na to, co w życiu najważniejsze : przyjaźń z Jezusem.

Święty Józef jest przykładem dla współczesnego człowieka, jak należy wypełniać w swoim życiu wolę Bożą. Boga trzeba słuchać, nawet gdy objawia się w niecodziennych okolicznościach i działa przez różnych wysłanników. Bogu można zaufać, nawet w trudnych dylematach, bo Bóg nas chroni, choć może patrzeć w szerszej i dłuższej perspektywie, która w danym momencie umyka naszej uwadze.

Było sporo strapień i radości w jego życiu, bo spoczywała na nim szczególna odpowiedzialność. Odpowiedzialność ojca rodziny, opiekuna Jezusa, który przyszedł na świat, aby zbawić każdego człowieka. W tym sensie św. Józef jest ojcem nas wszystkich, opiekunem naszego zbawienia, bo troszczył się o ziemskie życie Tego, który nas zbawił.

Jak każdy, przeżywał rozterki i smutki, ale umiał szukać umocnienia w Bogu i umiał u Boga szukać rady ; umiał korzystać z darów, które od Boga otrzymał : męstwa, roztropności, pilności. Dlatego Ewangelia nazywa go prawym człowiekiem.

Św. Józef, którego Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy otwieramy, niech będzie naszą inspiracją i wsparciem w szukaniu coraz większej prawości w naszym życiu osobistym i w życiu naszych rodzin”.

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com