French flag English spanish flag

Najczystsze serce św. Józefa

w dniu czwartek, 01 sierpień 2019.

Święty Andrzej Bessette, którego wielka miłość i nabożeństwo do św. Józefa dały nam wspaniałe Oratorium św. Józefa w Montrealu, w Kanadzie, był Bratem w Zgromadzeniu Świętego Krzyża.

Założycielem Zgromadzenia Świętego Krzyża był błogosławiony Bazyli Antoni Maria Moreau. Błogosławiony Bazyli urodził się w 1799 r. w Laigné-en-Belin, w diecezji Le Mans we Francji. Jego rodzice, Louis i Louise Pioger Moreau, byli biedni, ale pobożni i oddani wychowywaniu 14 dzieci w wierze, którą sami tak gorliwie praktykowali.

Rodzina Moreau żyła w czasach, gdy katolicy we Francji zmagali się z gwałtem rewolucji francuskiej. Kościół został zdewastowany przez lata wojny domowej, przy czym prawie dwie trzecie duchowieństwa i zakonników francuskich zostało wygnanych z kraju lub zabitych. Sam Bazyli został ochrzczony przez zbiegłego księdza, który odmówił przysięgi lojalności wobec państwowego „kościoła”. Ukrywając się, ci święci i odważni ludzie potajemnie kontynuowali wyznawanie prawdziwej wiary i udzielali Sakramentów świętych wiernym.

Od najmłodszych lat młody Bazyli zawsze okazywał wielką miłość do Boga i do Jego Kościoła. Miał zapał do tego, który wywierał na wszystkich wrażenie − cecha, która naznaczyła całe jego życie. Po konkordacie z 1801 r., który przyniósł Kościołowi okres pokoju i otwartości, do kościoła parafialnego w Laigné został wyznaczony nowy proboszcz, ks. Julien Le Provost. Rozpoznał cechy młodego Bazylego i przekonał jego ojca, by pozwolił mu studiować przedmioty akademickie, których będzie potrzebował, aby wstąpić do seminarium.

W wieku piętnastu lat rozpoczął naukę w college’u w Chateau-Gontier, a następnie wstąpił do seminarium św. Wincentego i został wyświęcony na kapłana w diecezji Le Mans w 1821 r. Nadal wrażliwy na pamięć o prześladowaniach i cierpieniach, które miały miejsce w okresie Panowania Terroru, Moreau zorganizował grupę „pomocniczych kapłanów” − energicznych młodych mężczyzn, których misją było podróżowanie po diecezji, aby głosić, nauczać i przekazywać przesłanie Chrystusa ludziom w zapomnianych miastach i wioskach.

Rzeczywiście, na obszarach wiejskich dzieci nie nauczyły się nawet podstaw czytania i pisania, ponieważ większość szkół sprzed rewolucji była katolicka, a w chaosie przewrotu nowy rząd ich nie zastąpił. Z wyjątkiem nielicznych, którym rodzice byli w stanie zapewnić pozory wykształcenia, całe pokolenie francuskich dzieci wyrosło na prawie całkowitych analfabetów.

W 1837 r. stowarzyszenie, które obejmowało zarówno kapłanów jak i zakonników, przybrało nazwę Sainte-Croix (Święty Krzyż). Niedługo potem ojciec Bazyli założył grupę sióstr znanych jako Marianitki, dopełniając w ten sposób rodzinę Świętego Krzyża.

Aby zmaksymalizować ich duchową moc, błogosławiony Moreau postanowił objąć wszystkich swoich zakonników patronatem Świętej Rodziny. Każdej z trzech grup przeznaczył patrona, poświęcając kapłanów Najświętszemu Sercu Jezusa, braci Najczystszemu Sercu św. Józefa i siostry Niepokalanemu i Bolesnemu Sercu Maryi. Ustanowił także Maryję, pod Jej tytułem Matki Boskiej Bolesnej, jako patronkę całego Świętego Krzyża.

Wracając do naszego skromnego brata z Montrealu, świętego Andrzeja Bessette, można zauważyć, że wraz ze wszystkimi innymi braćmi w jego zakonie on również poświęcił się Najczystszemu Sercu św. Józefa, tak jak pragnął święty założyciel zakonu, błogosławiony Bazyli Moreau. Brat Andrzej został w ten sposób wybrany przez Boga, aby dawać światu świadectwo ogromnej mocy i wielkiej misji św. Józefa w naszych czasach.

Yves Jacques


Ważne objawienia św. Józefa

  • • Cotignac, Francja − Gaspardowi Ricardowi

7 czerwca 1660 r.

  • • Knock, Irlandia − pięciu świadkom

21 sierpnia 1879 r.

  • • Fatima, Portugalia − Hiacyncie i Franciszkowi

Marto oraz Łucji dos Santos 13 października

1917 r.

  • • Fostoria, Ohio (Matka Boża Ameryki) −

Siostrze Mildred Mary Ephrem Neuzil

w październiku 1956 r. i 19 marca 1958 r.

  • • Itapiranga, Brazylia (Sanktuarium Trzech Serc)

− Edsonowi Glauberowi w latach 1994-1998

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com