French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Otwarcie nowej siedziby misji Pielgrzymów św. Michała w Ekwadorze

w dniu wtorek, 01 maj 2018.

Drugi Sobór Watykański wydał dokument Apostolicam Actuositatem (działalność apostolska) w 1965 r. „Dekret o apostolstwie świeckich” opisuje istotę, charakter i różnorodność apostolstwa świeckich oraz określa jego podstawowe zasady i cele. Przede wszystkim mówi się, że apostolstwo świeckich posiada boskie źródło :

„Obowiązek i prawo do apostolstwa otrzymują świeccy na mocy samego zjednoczenia swojego z Chrystusem − Głową. Wszczepieni bowiem przez chrzest w Ciało Mistyczne Chrystusa, utwierdzeni mocą Ducha Świętego przez bierzmowanie, są oni przeznaczeni przez samego Pana do apostolstwa”.

W Kanadzie Louis Even, jako osoba świecka, rozpoczął swoją misję w obronie lepszego świata w 1935 r. i tak powstał apostolat świeckich. Dzisiaj widzimy owoce jego pracy w poświęceniu uczniów „wyznaczonych... przez Samego Pana Boga”, którzy podążali za wizją Louisa Evena z miłością i wytrwałością. Gałąź tego drzewa zakorzeniła się teraz w Ameryce Łacińskiej.

Przykładem takiego zaangażowania są państwo Carlos i Teresa Reyes z Ekwadoru. W 2003 r. państwo Reyes przyjechali do nas, do domu św. Michała w Kanadzie, na tydzień modlitw i adoracji przed Najświętszym Sakramentem, zwany „Oblężeniem Jerycha”. Potem państwo Reyes zostali wezwani do porzucenia ich kariery i dołączenia do ruchu apostolstwa świeckich jako pełnœtatowi Pielgrzymi św. Michała. Zostali natchnięci „przez Samego Pana Boga”, żeby promować zasady Kredytu Społecznego, który zwalczyłby nędzę na świecie. Zasady te były sformułowane przez Clifforda Hugh Douglasa i nauczane przez Louisa Evena.

Carlos, urodzony w Ekwadorze, zaczął tłumaczyć i publikować MICHAELA w jego ojczystym języku hiszpańskim. Czasopismo nosi tytuł „San Miguel” i ostatnio ukazał się jego 75. numer. Przy wsparciu Instytutu Louisa Evena dla Sprawiedliwości Społecznej w Rougemont, w Quebeku Carlos uzyskał tytuł magistra katolickiej nauki społecznej na Papieskim Uniwersytecie Salamanca w Madrycie. Teresa, urodzona w Polsce, współpracuje z polską i hiszpańską edycją MICHAELA.

Przez lata państwo Reyes organizowali spotkania, konferencje i kursy w Ekwadorze, w Kanadzie, Hiszpanii, Polsce, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach południowo-amerykańskich. Organizowali też sesje naukowe na temat Kredytu Społecznego i „Oblężenia Jerycha” w Quito i Guayaquil w Ekwadorze. Carlos prowadzi kurs na temat „Kredytu Społecznego i katolickiej nauki społecznej” w Internecie. Jest oczywiste, że zarówno Carlos, jak i Teresa z pasją rozpowszechniają dzieło Louisa Evena w Ameryce.

Nowa siedziba misji San Miguela została otwarta w Ekwadorze w 2017 r. w wyniku ich poświęcenia i inspiracji.

Grupa Pielgrzymów św. Michała − włączając Renauda Lailliera z Francji, panią Celzę Bonilla z Kitchener w Kanadzie i autorkę artykułu Marcelle Caya, która jest pełnœtatowym Pielgrzymem w Rougemont, w Kanadzie − z radością reprezentowała dom macierzysty i wzięła udział w otwarciu Casa de la Inmaculada. Zostaliśmy entuzjastycznie powitani przez Carlosa i Teresę.

Dom, otoczony górami, położony jest w dzielnicy Guyallabamba w Chaquibamba, 42 km od stolicy Ekwadoru, Quito. Sceneria i położenie zapierają dech w piersiach.

Zaledwie dziewięć miesięcy wcześniej wykopana została pierwsza łopata ziemi przez Jego Ekscelencję Fausto Trávez Tráveza, arcybiskupa Quito i prymasa Ekwadoru. Po wykonaniu wielu planów i ciężkiej pracy, powstała wspaniała siedziba Misji, która niedawno została uroczyście otwarta !

Carlos i Teresa współpracowali z władzami kościelnymi w Ekwadorze od początku tego projektu. W dniu 7 sierpnia 2017 r. Pielgrzymi św. Michała z Ekwadoru otrzymali wielki zaszczyt, kiedy arcybiskup Fausto Trávez Trávez zgodził się, że w Casa de la Inmaculada może zostać zbudowana kaplica.

Pierwszym celem misji San Miguel jest integralna formacja. Podobnie jak w Kanadzie, organizowane są tu sesje studyjne na temat podstawowej nauki wiary katolickiej i zasad Kredytu Społecznego, w świetle Katolickiej Nauki Społecznej. Drugim celem jest zapewnienie młodym ludziom możliwości pogłębienia ich wiary oraz stworzenie bardziej chrześcijańskiego i sprawiedliwego świata poprzez szerzenie zasad Kredytu Społecznego.

Skupiając się na młodych ludziach, wszyscy mamy nadzieję i modlimy się, aby przybyła tu hiszpańskojęzyczna młodzież doceniła ważną rolę świeckich w ewangelizacji sprawiedliwości społecznej ucieleśnionej przez zasady Kredytu Społecznego.

Renaud Laillier i ja uczestniczyliśmy w niektórych z ostatnich etapów budowy, doceniając kierowanie projektem przez Carlosa. Byliśmy zaszczyceni obecnością w Casa de la Inmaculada, gdy figura św. Michała została umieszczona na placu przed wejściem do budynku. Byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w pierwszej Mszy świętej odprawionej 21 października 2017 r. w kaplicy Niepokalanego Poczęcia w budynku misji, z udziałem około czterdziestu przyjaciół. Mszy przewodniczył Jego Ekscelencja i biskup pomocniczy Archidiecezji Portoviejo, Eduardo J. Castillo Pino.

Biskup Eduardo wyraził swoją wdzięczność dla wysiłków państwa Reyes i stwierdził, że rozumie znaczenie konieczności zmiany dzisiejszego systemu finansowego, aby osiągnąć sprawiedliwość i pokój.

Dwa dni później, 23 października 2017 r., arcybiskup Fausto Trávez Trávez przybył, aby oficjalne otworzyć i pobłogosławić Misję San Miguel w Ekwadorze oraz przewodniczył Mszy św. w pięknej kaplicy.

Arcybiskup Fausto powiedział nam o swoim wczesnym nabożeństwie do Świętego Michała. Wyraził uznanie dla naszego apostolatu Krucjaty Różańcowej, który składa się z odwiedzania rodzin w dwojakim celu : odmawiania razem dziesiątki Różańca i oferowania prenumeraty czasopisma San Miguel, hiszpańskiej wersji MICHAELA.

Po dwóch październikowych Mszach św. odbyły się spotkania opisujące prace Pielgrzymów św.Michała. Miały one miejsce w sali wykładowej jako pierwsze z wielu przyszłych jej zastosowań. Potem odbyło się przyjęcie z udziałem naszych dobroczyńców, przyjaciół i gości.

Renaud Laillier przedstawił swoje wrażenia : „Oto jest dzieło Louisa Evena ! Jesteśmy teraz zakorzenieni w Ameryce Południowej ! Cóż za piękne osiągnięcie ! Narodziny centrum Kredytu Społecznego w Ameryce Łacińskiej jest znakomitym rozwojem ruchu. Dziękuję wam, moi przyjaciele, za umożliwienie tych łask, jakie Bóg na mnie zesłał. Deo gratias, Ave Maria !”.

Carlos i Teresa Reyes podzielili się z nami wydarzeniami, które miały miejsce po oficjalnym otwarciu : „W grudniu na początku Adwentu proboszcz parafii Guayllabamba poprosił nas o zorganizowanie rekolekcji dla członków parafialnych organizacji świeckich. Wzięło w nich udział ok. 150 osób. My i Misja San Miguel zostaliśmy dobrze przyjęci.

Z Bożą łaską rozpoczniemy program formacji w styczniu i lutym 2018 r., przeprowadzając dwie jednodniowe rekolekcje. Jedne odbędą się 27 stycznia, dla kobiet, a drugie, dla mężczyzn, 10 lutego. Potem przeprowadzimy pierwszą sesję studialną na temat Kredytu Społecznego i Katolickiej Nauki Społecznej, od 28 lutego do 3 marca”.

Odwiedziny tego pięknego kraju były bardzo pełnym i wzbogacającym doświadczeniem. Jego kultura obejmuje braterskie relacje. Cieszyliśmy się wspólnym przebywaniem i modlitwą. Dziękujemy Bogu za początek dzieła Pielgrzymów św. Michała w Ameryce Łacińskiej.

Marcelle Caya

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com