French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Podziemie patriotyczne w Polsce

w dniu czwartek, 01 styczeń 2015.

Po cichu, bez nagłaśniania w mediach, w różnych miejscach w Polsce środowiska patriotyczne czczą pamięć prawdziwych bohaterów. We Wrocławiu powstał trzeci, jak dotąd, w Polsce pomnik Wojciecha Korfantego, a imieniem Anny Walentynowicz nazwano skwer w śródmieściu stolicy Dolnego Śląska. Oto relacje z tych wydarzeń.

Po wieloletnich staraniach w Święto Niepodległości 11 listopada 2014 roku, na skwerze u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Orlej we Wrocławiu, został odsłonięty pomnik Wojciecha Korfantego (1873-1939). Wybitny działacz społeczny, poseł, senator, publicysta, uczestnik powstania wielkopolskiego i przywódca III powstania śląskiego w 1921 roku, oraz niestrudzony obrońca polskości Śląska. Od 1898 roku członek Związku Młodzieży Polskiej „Zet", w latach 1901-1907 członek Ligi Narodowej. Wojciech Korfanty studiował w latach 1896-1900 na Uniwersytecie Wrocławskim. Był współzałożycielem Ligi Narodowej, a następnie Chrześcijańskiej Demokracji. Podobnie jak Roman Dmowski walczył, aby Śląsk i Wielkopolska znalazły się w granicach Polski. 25 X 1918 roku wystąpił w parlamencie Rzeszy z żądaniem przyłączenia do Polski wszystkich ziem zaboru pruskiego, od 1918 roku członek Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej, współorganizator sił zbrojnych w powstaniu wielkopolskim 1918-1919. Od lutego 1920 roku kierował Polskim Komisariatem Plebiscytowym w Bytomiu. W 1922 roku Wojciech Korfanty odszedł z Narodowej Demokracji i przeszedł do Chrześcijańskiej Demokracji i był jednym z jej przywódców. W okresie międzywojennym był szykanowany przez Piłsudczyków. Czterokrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych, a pośmiertnie Orderem Orła Białego w 1997 roku.

Z inicjatywą wzniesienia pomnika wystąpiła wrocławska Fundacja Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego. Pomnik Wojciecha Korfantego jest symbolem Jego walki o polskość. Autorem pomnika jest Tomasz Wenklar z Górnego Śląska. Postać Korfantego jest odlana z brązu i ma 3,6 m wysokości. Przestrzeń wokół pomnika zaprojektowali architekci z pracowni AP Szczepaniak.

Wśród fundatorów pomnika i partnerów Fundacji są m.in. gmina Wrocław, Bank Zachodni WBK, Fundacja Polska Miedź, Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak, która bezpłatnie zaprojektowała otoczenie pomnika oraz liczne prywatne firmy i osoby, m. in. Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Odsłonięcia pomnika z licznym udziałem Wrocławian i mieszkańców Śląska dokonali Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Marszałek województwa dolnośląskiego Tomasz Smolarz. Pomnik poświęcił arcybiskup metropolita wrocławski Józef Kupny. W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli stryjeczni wnukowie Wojciecha Korfantego – Bronisław i Czesław Korfantowie. Norbert Tomczyk

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com