French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Polska po 25 latach

w dniu środa, 01 październik 2014.

W Polsce mamy świetnych robotników, świetnych inżynierów i jednak znaczny potencjał gospodarczy – Polska jest dwunastym krajem w skali świata jeśli chodzi o wielkość produkcji, ma kolosalne możliwości, (…) ale likwidują nam praktycznie rzecz biorąc wszystko, zwłaszcza przemysł. Łódź to był drugi Manchester, a dziś? Mieliśmy 3 wielkie przedsiębiorstwa oceaniczne, 340 statków, nie ma ani jednego. Były stocznie. Na 59 banków tylko 3 są polskie. Mamy owszem trochę banków spółdzielczych, mamy SKOK-i, ale są one obecnie przedmiotem niesłychanego ataku. Banki sprzedaliśmy za 26 miliardów złotych, a dwa lata temu miały one 15 miliardów zysku. Proszę zobaczyć: wszędzie są banki, a jesteśmy drugą najdroższą bankowością po Chinach. Straciliśmy prawie wszystko. Struktura Polski jest typową strukturą gospodarczą kraju pokolonialnego. Praktycznie rzecz biorąc, jesteśmy okradani na każdym kroku, wszystko jest droższe – czy to w bankowości, czy w handlu, czy też w przemyśle. Na 150 największych firm przemysłu i handlu działających w kraju tylko 65 jest polskich. Ale największym skandalem jest fakt, że drugim co do wielkości przedsiębiorstwem w Polsce jest portugalska Biedronka, która za rok będzie pierwsza, a jej właściciel zarabia olbrzymie pieniądze. Szacuje się, że w ubiegłym roku przez Biedronkę padło 6 tysięcy polskich przedsiębiorstw prywatnych. Jedno stanowisko pracy w supermarkecie to sześć stanowisk w prywatnym handlu. Inny przykład: mamy znakomite autobusy Solaris, ale Warszawa kupuje chińskie, bo podobno są nieco tańsze. Tak wygląda rzeczywistość. Ostatnio prezentowałem swoją książkę w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym, było około 150 ekonomistów. Jeden z nich wstał i mówi: proszę Pana, ale Pan chyba nie jeździ po Polsce, niech Pan zobaczy, to jest inny kraj. Praktycznie rzecz biorąc, kiedy jedzie się samochodem przez Polskę, to nie widać różnicy między Polską a Niemcami czy Francją.

Zadłużenie Polski jest olbrzymie. Wynosi – jak wyliczył prof. Leszek Balcerowicz, który zresztą też jest odpowiedzialny za to, co się stało – 3,9 biliona złotych, choć oficjalnie podaje się, że 1,1 biliona złotych. Balcerowicz dolicza utajone zadłużenie funduszy emerytalnych, jak też zadłużenie funduszu zdrowia. Nie do wiary, że doprowadzono do tego.

Największą produkcją w Polsce są samochody, ale należą do włoskich, niemieckich i francuskich koncernów. Mamy oczywiście nieco polskich wielkich przedsiębiorstw, jak bydgoska Pesa, poznański Solaris czy Amica z Wronek. Na pierwszym miejscu jest oczywiście Orlen, ale Orlen żyje z gazu rosyjskiego. Natomiast kopalnia miedzi i srebra, która była na drugim miejscu, teraz jest na siódmym, dlatego że spadła jej cena. Mało kto wie, że po Ukrainie jesteśmy najbogatszym geologicznie krajem w Europie. Mamy największe złoża gazu z łupków.

Witold Kieżun

Prof. dr hab. Witold Kieżun, wybitny polski ekonomista.

Przedstawiamy fragmenty jego wypowiedzi z lipca 2014 r.

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com