French flag English spanish flag

„Przybyliśmy, zobaczyliśmy i uwierzyliśmy”

w dniu czwartek, 01 marzec 2018.

Fridolin Ambongo, (liczący obecnie 58 lat), były arcybiskup Mbandka-Bikoro został mianowany 6 lutego 2018 r.arcybiskupem koadiutorem Kinszasy (9,5 miliona ludzi), stolicy DRK (Demokratycznej Republiki Konga), przez papieża Franciszka. Wkrótce zastąpi on 78-letniego kardynała Laurenta Monsengwo, obecnego arcybiskupa Kinszasy.

Arcybiskup Ambongo zastąpi kardynała Monsengwo w przełomowym momencie historii DRK. Prezydent kraju Joseph Kabila, miał zakończyć swoją kadencję w 2016 roku, zgodnie z konstytucją DRK, ale odmówił wykonania tego postanowienia. Obaj, kardynał Monsengwo i arcybiskup Ambongo, proklamowali, że konstytucja kraju będzie przestrzegana, a prawa obywatelskie szanowane.

Gratulujemy Arcybiskupowi nominacji w jego nowej roli w Kościele katolickim Demokratycznej Republiki Konga. Mieliśmy przyjemność gościć arcybiskupa i cieszyć się jego głęboką wiarą i inteligencją w Instytucie Louisa Evena dla Sprawiedliwości Społecznej w Rougemont w Kanadzie, kiedy on i sześciu innych biskupów z Afryki przybyło do nas w sierpniu 2010 r. na naszą doroczną sesję naukową poświęconą Kredytowi Społecznemu, który arcybiskup Ambongo określił jako „wspaniałe odkrycie”. Przedstawiamy fragmenty jego komentarza wygłoszonego po zakończeniu tygodnia naukowego.

Cudowne odkrycie

Przybyliśmy, zobaczyliśmy i jak powiedzieli inni biskupi, uwierzyliśmy. Mogę podsumować moje doświadczenie tutaj [na sesji naukowej] jako naprawdę cudowne odkrycie oparte na czterech czynnikach. Po pierwsze, zobaczyłem, że katolicka nauka społeczna ma zastosowanie do dzisiejszego skandalicznego systemu finansowego. Miałem wcześniejszą wiedzę na temat katolickiej nauki społecznej, kiedy uczyłem jej na katolickim uniwersytecie w Kinszasie przez dziewięć lat zanim zostałem biskupem.

Chociaż miałem trochę wiedzy na temat nauki społecznej Kościoła, nasz znakomity wykładowca, Alain Pilote, zastosował ją do prawdziwego problemu w prosty i wyczerpujący sposób. Wyjaśniał skomplikowane sprawy zrozumiale i zawsze przyprawiał swoją analizę humorem.

Niektórzy z naszej grupy [siedmiu biskupów z Afryki] zapoznali się z materiałami dotyczącymi Kredytu Społecznego przed naszym przybyciem do Kanady, ale ja tego nie zrobiłem. Słyszałem tylko o Kredycie Społecznym po moim przybyciu. Propozycje Kredytu Społecznego wyjaśnione w 10 wykładach, przygotowanych przez Alaina Pilote’a, obudziły mnie. Otóż to ! Myślałem. Wszystko zaczęło mieć sens i zacząłem szukać mojej drogi przez labirynt. Spotkanie z ludźmi z różnych rejonów Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz dyskusje o sprawach światowych, były moim trzecim „cudownym odkryciem”.

System, który nas poniża

Ludzie, którzy mieszkają na południowej półkuli świata są zdania, że Ameryka Północna jest, jak mówią Irańczycy, „wielkim szatanem”. Uważamy, że nasze uciążliwe i poniżające problemy gospodarcze i finansowe są winą Amerykanów. Ponieważ Amerykanie korzystają z tego systemu, sądziliśmy, że go wspierają i podtrzymują.

Co za wielkie odkrycie, że Amerykanie i Kanadyjczycy, których spotkałem, zdystansowali się od tego satanistycznego i morderczego systemu finansowego, i przedstawili krytyczne i spójne argumenty przeciwko niemu ! Mimo że system wydaje się działać w Ameryce Północnej, jego ofiary są wszędzie. Chociaż naciski doświadczane w krajach rozwiniętych i rozwijających się są różne, są one zasadniczo podobne. W końcu to ta sama finansjera jest przyczyną naszych wspólnych problemów.

Rozwiązanie problemu zadłużenia

Moją największą pociechą i ulgą było jednak odkrycie, że istnieje rozwiązanie dla tego niebezpiecznego problemu zadłużenia narodów. My często doświadczamy siebie jako bezsilnych, a finansjerę jako zupełną potęgę. Czujemy, że znaleźliśmy się w impasie. W końcu, co możemy zrobić ? Sesja naukowa otworzyła nam oczy. Istnieje rozwiązanie. Jak powiedział nasz wykładowca : „Odpowiedź istnieje.” (Broszura Louisa Evena, Finanse zdrowe i skuteczne, zawiera tę odpowiedź.) Odnośnie zastosowania Kredytu Społecznego, my, biskupi, nie mamy pozycji, która pozwala nam to aprobować czy dezaprobować. Wreszcie, nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie finansów międzynarodowych. Ale jeśli chodzi o zasady Kredytu Społecznego ? Aprobujemy je całym sercem.

Abp Fridolin Ambongo

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com