French flag English spanish flag

Święty Izydor z Sewilli − patron Internetu

w dniu czwartek, 01 marzec 2018.

76 lat życia Izydora było czasem konfliktu i wzrostu dla Kościoła w Hiszpanii. Wizygoci najechali tę ziemię półtora wieku wcześniej i na krótko przed urodzinami Izydora założyli swoją własną stolicę. Byli oni arianami − chrześcijanami, którzy mówili, że Chrystus nie jest Bogiem. W ten sposób Hiszpania została podzielona na dwie części : jedna (katolicy) zmagała się z drugą (arianie Goci).

Izydor ponownie zjednoczył Hiszpanię, czyniąc z niej centrum kultury i nauki. Kraj służył jako nauczyciel i przewodnik dla innych krajów europejskich, których kultura była również zagrożona przez barbarzyńskich najeźdźców.

Urodził się w Kartagenie, w rodzinie, w której troje z jego rodzeństwa zostało świętymi : Leander, Fulgencjusz i Florentyna. Wykształcił go jego starszy brat, którego następcą jako biskupa Sewilli został Izydor.

Niezwykle wykształcony człowiek, był czasem nazywany “Nauczycielem Średniowiecza”, ponieważ encyklopedia, którą napisał, była używana przez dziewięć stuleci jako podręcznik. Wymagał, żeby w każdej diecezji zostały wybudowane seminaria, napisał Regułę dla zakonów i założył szkoły, które uczyły każdej gałęzi nauki. Izydor napisał wiele książek, włączając słownik, encyklopedię, historię Gotów i historię świata − począwszy od stworzenia ! Dopełnił liturgię mozarabską, która wciąż jest używana w Toledo w Hiszpanii.

Święty Izydor kontynuował swoje wyrzeczenia, nawet gdy osiągnął wiek 80 lat. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy życia zwiększył swoją dobroczynność tak bardzo, że jego dom był zatłoczony od rana do wieczora biedakami z okolicznych wsi. Zmarł w roku 636. Chociaż było to na długo przed pierwszym nawiązaniem połączenia ARPANET w 1969 roku, został uznany za patrona Internetu przez papieża św. Jana Pawła II w 1997 r.

https ://www.franciscanmedia.org/saint-isidore-of-seville/

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com