French flag English spanish flag

Szopka

w dniu środa, 01 październik 2014.

Szopka wywiera na chrześcijańskie ludy, a nawet i na dzieci budujące wrażenie. W licznym otoczeniu figur otaczających żłóbek, w którym leży Dziecina Jezus, na pierwszym planie znajduje się Najświętsza Dziecina. Matka Boża Maryja, święty Józef i pasterze z Betlejem otaczają żłóbek w pobożnej postawie.

Postacie pasterzy przedstawiają zazwyczaj młodzieniaszka, dorosłego mężczyznę i starca, jakby dla wyrażenia, że młodzi i starzy z dobrodziejstw Chrystusa korzystać powinni. Jagnięta i owce obok nich wskazują, że to są pasterze.

Wół i osioł, których nam Ewangelia św. nie wyjaśnia, są dodani wedle Izajasza proroka (1, 3) dla wyrażenia ogólnej radości z Narodzenia Bożego. Gorejące dokoła świece są obrazem radości, a równocześnie wskazują, że Chrystus jest prawdziwym światłem świata.

Napis umieszczony nad szopką przypomina słowa radosnego zwiastowania, jakie aniołowie do pasterzy wyrzekli: „Chwała Bogu na wysokości!".

Szopka stoi aż do uroczystości Oczyszczenia Matki Bożej, lecz w ciągu tego czasu zmienia się jej przedstawienie, stosownie do uroczystości: w dniu Święta Trzech Króli ukazuje się nad szopką gwiazda Mędrców, a między otoczeniem spostrzegamy Mędrców ze Wschodu składających dary Bożej Dziecinie.

Szopkę ustawiają tak w kościołach, jak i w domach prywatnych na pamiątkę Narodzenia Zbawiciela świata. Prawdziwy chrześcijanin z przyjemnością przypatruje się, jak lud, radując się z Narodzenia Bożego, stawia szopki, i buduje się tym, co równocześnie i dla dzieci jest źródłem pouczenia i zbudowania.

Zwyczaj urządzania szopki wprowadził św. Ojciec Franciszek przed 700 laty. Jest to godnym uwagi, iż wielcy zakonodawcy pozostawili prawie każdym ludom chrześcijańskim jakąś pamiątkę, która te ludy w ciągu wieków napełnia radością i zbudowaniem. Tak zawdzięczamy św. Benedyktowi i jego zakonowi wprowadzenie uroczystości św. Aniołów Stróżów i Dnia Zadusznego; św. Dominikowi zaprowadzenie Różańca św., a Ojcu naszemu św. Franciszkowi nabożeństwo Drogi Krzyżowej i szopkę.

Artykuł ukazał się 100 lat temu na łamach

„Głosu św. Franciszka"

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com