French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Wielki przyjaciel Afryki. Marcel Lefebvre (1946-2022)

w dniu wtorek, 01 marzec 2022.

Śmierć naszego dyrektora naczelnego Marcela Lefebvre'a 12 stycznia 2022 r., trzy dni po tym, jak został pilnie hospitalizowany z powodu ostrych problemów z oddychaniem, zaskoczyła nas wszystkich, ponieważ pan Lefebvre wciąż był w doskonałej formie dzień wcześniej, dzwoniąc do naszych przyjaciół w Kanadzie i Afryce oraz dbając m.in. o zorganizowanie pogrzebu innego pielgrzyma św. Michała, Livaina Daigle, który zmarł 4 stycznia 2022 r. Bóg chciał, żeby ich pogrzeb odbył się w tym samym czasie.

Oto słowa siostry Marcelle Caya, członka zarządu Pielgrzymów św. Michała wypowiedziane podczas Mszy św. pogrzebowej w katedrze w St Hyacinthe, celebrowanej 2 lutego 2022 r. przez biskupa diecezjalnego Christiana Rodembourga:

Chciałabym, aby ten hołd dla pana Marcela Lefebvre'a i pana Livaina Daigle był przesłaniem dziękczynienia.

Wszyscy dobrze znaliśmy Marcela Lefebvre'a i wszyscy bylibyście w stanie złożyć mu hołd, gdyby was o to poproszono.

Oto jedno świadectwo spośród wielu innych: „Miły kompan, ten wspaniały dyrektor sprawiał, że czuliśmy się jak brat czy siostra! Niezapomniane pozostanie jego ciepłe powitanie, jego zaraźliwy uśmiech i śmiech, jego wielkie otwarte ramiona, jego uścisk dłoni tak prosty i tak silny!" (Denis Forget, Ottawa).

Dziękujmy Bogu za dar oratorski dany Marcelowi i za jego rodzinę, która przekazała mu wiarę.

Dziękujemy Marcelowi za to, że był dobrym zarządcą łaski Bożej poprzez swój udział w naśladowaniu Louisa Evena w poszukiwaniu bardziej sprawiedliwego i chrześcijańskiego społeczeństwa. Za to spotkanie z Louisem Evenem dziękujemy Bogu.

Dziękujemy, Marcelu, za 58 lat całkowitego poświęcenia się naszemu zgromadzeniu. Marcel Lefebvre powiedział nam, że często towarzyszył swemu ojcu na spotkaniach Kredytu Społecznego w Montrealu, kiedy był młody. Dołączył do ruchu MICHAELA we wrzesniu 1963 r., gdy miał 17 lat i resztę swego życia spędził w naszym zgromadzeniu.

Wszyscy znaliśmy entuzjazm Marcela, był przekonany i przekonujący. Kto z nas nie otrzymał z jego ręki płyty CD z wykładami Louisa Evena wraz z dokumentami takimi jak „Kim są prawdziwi władcy świata", „Dywidenda Społeczna dla wszystkich" i innymi. Był przez lata drukarzem naszych wydawnictw i ich animatorem.

Marcel Lefebvre jeździł po całym Quebeku, całej francuskiej Kanadzie, na spotkania, na wizyty rodzinne, propagując nasze czasopisma i ideę Kredytu Społecznego, był orędownikiem prenumeraty „Vers Demain" i „Michael Journal", organizatorem zespołów masowej dystrybucji naszych wydań bezpłatnych, które ciągle dodrukowywał w wielu językach.

Marcel kilkakrotnie wyjeżdżał do Meksyku i do Europy (Francji, Belgii, Szwajcarii i Włoch). W grudniu 2008 roku udał się na Wybrzeże Kości Słoniowej do Afryki na zaproszenie księdza Patryka Savadogo; po tej podróży jego serce i umysł zostały całkowicie podbite przez Afrykę.

Później odwiedził kilka innych krajów afrykańskich. Jego kontakty z Afryką były codzienne. Codziennie rozmawiał przez telefon z księżmi, biskupami, kardynałami i osobami świeckimi z wielu krajów afrykańskich, i zapraszał ich do Rougemont na nasze coroczne Kongresy. Utrzymywał regularny kontakt z tymi dziesiątkami, a nawet setkami nowych Afrykańskich Kredytowców Społecznych. Ciągle wysyłał do Afryki cale kontenery z literaturą poświęconą Kredytowi Społecznemu. Dziękujemy mu za tak wiele podjętych inicjatyw. Marcel Lefebvre poświęcił całe swoje życie, aby Kredyt Społeczny zatriumfował na całym świecie.

Nasz skromny pielgrzym, Livain Daigle, który przez kilka lat mieszkał w Rougemont zmarł 4 stycznia 2022 r. w wieku 88 lat. Pan Daigle był dyskretnym, skromnym pielgrzymem, ale prowadził niezrównany apostolat poprzez nieustanne rozprowadzanie wydań bezpłatnych „Vers Demain" przez dziesięciolecia. Dziś towarzyszymy dwóm naszym braciom: najbardziej entuzjastycznemu, najbardziej rozmownemu i najbardziej skromnemu, najbardziej cichemu.

Pielgrzymi św. Michała serdecznie dziękują biskupowi Rodembourgowi za przewodniczenie pogrzebowi tych dwóch apostołów.

Dziś, w tym Światowym Dniu Życia Konsekrowanego, oddajemy naszych dwóch braci, którzy poświęcili swoje życie Bogu, oddajemy ich miłosierdziu Bożemu. Niech spoczywają w pokoju.

Marcelle Caya

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com