French flag English spanish flag

Zagrożenia technologii 5G

w dniu piątek, 01 marzec 2019.

Międzynarodowy ekspert w dziedzinie częstotliwości radiowych, profesor Dariusz Leszczyński z Uniwersytetu Helsińskiego, w czasie wykładu otwartego na Uniwersytecie Griffith w Brisbane w roku 2017 powiedział, że panuje niepokojący brak zrozumienia skutków zdrowotnych sieci 5G.

„Wiemy tylko, że to promieniowanie wnika głęboko w skórę” – oznajmił profesor Leszczyński. – „Nie mamy najmniejszego pojęcia, jak będzie ono wpływać na zdrową skórę”.

W roku 2011 profesor Leszczyński był jednym z 30 ekspertów w międzynarodowym zespole badawczym Światowej Organizacji Zdrowia, który sklasyfikował emisje wszystkich fal radiowych jako potencjalnie rakotwórcze. „Wygląda na to, że doświadczamy dejà vu, ponieważ we wczesnych latach 1980. myśleliśmy, że technologia emitująca promieniowanie o niskim natężeniu jest bezpieczna, że nie ma problemu. Trzydzieści lat później okazuje się, że jest ona potencjalnie rakotwórcza”.

W roku 2017 międzynarodowa organizacja Environmental Health Trust (EHT) tak scharakteryzowała 5G:

„Technologia 5G została zaprojektowana do przesyłania większych pakietów danych z dużo większą szybkością w drodze transmisji bezprzewodowej i będzie działała skutecznie tylko na niewielkie odległości. Emitowane przez nią promieniowanie słabo przenika przez trwałe materiały. Będzie ona wymagała budowy wielu nowych anten, a całkowite jej wdrożenie będzie pociągało za sobą stawianie anten co 10 do 12 domów na obszarach miejskich, co znacznie zwiększy zasięg oddziaływania”.

5G jest także przedstawiane jako technologia konieczna do funkcjonowania tak zwanego IoT (Internet of Things – Internetu Rzeczy), który przewiduje bezprzewodowe łączenie wszystkich urządzeń zdolnych do przesyłania danych w ramach wspólnej sieci. W jej skład wchodzą domy, urządzenia elektroniczne, telewizja przemysłowa, pojazdy i wszelkie wbudowane systemy elektroniczne mogące przesyłać dane. To jest właśnie zachwalana „inteligentna” sieć komunikacji, która połączy „wszystkich, wszystko i wszędzie”.

Integralną częścią IoT (Internetu Rzeczy) będzie interfejs Sztucznej Inteligencji (Artificial Intelligence: w skrócie AI). Współczesna AI może zastąpić wiele działań człowieka, wykonując je wydajniej i z większą prędkością. W nadchodzącym świecie wielu ludzi zostanie uwolnionych od konieczności pracy, myślenia lub funkcjonowania jako zaangażowane istoty ludzkie. Wystarczy jedynie, aby pobłażliwe społeczeństwo pozwoliło AI zająć się myśleniem i podejmowaniem za nie wszystkich życiowych decyzji, a wówczas życie nie będzie miało żadnego istotnego celu i ludzie staną się zbędni bądź zostaną wytępieni.

Rozwój Sztucznej Inteligencji napędzają wielkie firmy technologiczne z Doliny Krzemowej, ale nie wszyscy śpiewają peany na jej cześć. Niedawno zmarły wybitny naukowiec Stephen Hawking powiedział, że „Sztuczna Inteligencja będzie najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości. Niestety może też być ostatnim”. Obawiał się „konsekwencji stworzenia czegoś, co może dorównać człowiekowi lub go prześcignąć”.

Źródło: https://tinyurl.com/y8ps69b4; https://tinyurl.com/ybqw2uvb; https://tinyurl.com/y7rk7hjq

Przełożył Michał Fejtek

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com