French flag English spanish flag

Wkrótce beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia

w dniu wtorek, 01 październik 2019.

3 października 2019 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981). Ostatnim wymogiem beatyfikacji było oficjalne uznanie cudu za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego. Cudowne uzdrowienie dotyczy 19-letniej mieszkanki Szczecina, która zachorowała na raka tarczycy w 1988 r. Grupa ludzi modliła się wtedy o jej uzdrowienie za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. Uzdrowienie uznano za trwałe. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat.

„To wielka radość dla Kościoła w Polsce. Jesteśmy wdzięczni Papieżowi za zatwierdzenie cudu za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Cieszymy się, że wkrótce będzie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia” − napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

„Wzbudzał szacunek swoją postawą, wyglądem, słowem. Zostawił po sobie wielkie dzieło, przeprowadzając Kościół w Polsce przez bardzo trudny okres. Jan Paweł II jest wspaniałym owocem życia Prymasa Tysiąclecia” − powiedział ks. Jan Sikorski.

Arcybiskup Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 r. W 1953 r. został aresztowany przez komunistyczne władze i uwięziony na 3 lata. Napisał wtedy tekst „Jasnogórskich Ślubów Narodu” i program obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 r. poprzedzony Wielką Nowenną 1957-1965.

Papież Jan Paweł II w swoim testamencie napisał: „[kard. Wyszyński] Człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa. « Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję » – zwykł był powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa Swego Poprzednika kard. Augusta Hlonda”.

Najnowsza Publikacja

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com