French flag English spanish flag

Dziennik patriotów katolickich
dla reformy monetarnej Kredytu Społecznego

Oświadczenie w sprawie COVID19 i Chin

w dniu czwartek, 01 październik 2020.

złożone przez kardynała Mjanmy/Birmy Charlesa Bo, przewodniczącego Konferencji Biskupów Azjatyckich

20.04.20 - kardynał Charles Bo, arcybiskup Rangunu w Mjanmie/Birmie i przewodniczący Federacji Konferencji Biskupów Azji (FABC), “Chiński reżim i jego moralna wina za globalną zarazę - COVID-19” (1/4/20) (https://zenit.org/articles/statement-on-covid19-china-by-myanmars-cardinal-bo-president-of-asian-bishops/) zamieszczamy za zgodą portalu.

By Kard. Charles Bo

Żaden zakątek świata nie jest nietknięty przez tę pandemię, żadne życie nie pozostaje poza jej wpływem... Do czasu, gdy ta [pandemia] dobiegnie końca, oczekuje się, że liczba ofiar śmiertelnych na świecie wyniesie miliony.

Podnoszone są głosy przeciwko zaniedbaniu Chin, zwłaszcza ich despotycznej Komunistycznej Partii Chin (KPCh), na czele której stoi jej silny człowiek, Xi Jinping. The London Telegraph w dniu 29 marca 2020 r. stwierdził, że lokalny minister zdrowia oskarżył Chiny o ukrywanie prawdziwej skali koronawirusa... ponowne otwarcie „mokrych” rynków... zidentyfikowanych jako źródło rozprzestrzeniania się wirusa. James Kraska, ceniony profesor prawa, piszący w numerze War on Rocks, 23 marca 2020 r., mówi, że Chiny są prawnie odpowiedzialne za COVID-19, a roszczenia można zgłaszać w bilionach dolarów....

W moim kraju, Mjanmie/Birmie, jesteśmy wyjątkowo narażeni. Kraj graniczy z Chinami, gdzie zaczął się COVID-19. Jesteśmy biednym krajem bez środków na opiekę zdrowotną i społeczną, jakie mają kraje bardziej rozwinięte. Setki tysięcy ludzi w Mjanmie/Birmie zostaje przesiedlonych w wyniku konfliktu, mieszkając w obozach na wsi lub na naszych granicach bez odpowiednich warunków sanitarnych, leków lub innej opieki. W tak przeludnionych obozach nie można zastosować środków „dystansowania społecznego” wdrożonych przez wiele krajów. Systemy opieki zdrowotnej w najbardziej zaawansowanych krajach świata są przytłoczone, więc wyobraźmy sobie niebezpieczeństwa w biednym i ogarniętym konfliktami kraju, jakim jest Mjanma/Birma.

Kiedy badamy szkody wyrządzone ludziom na całym świecie, musimy zapytać, kto jest za to odpowiedzialny?... Jest jeden rząd, który ponosi główną odpowiedzialność,... a jest nim reżim KPCh w Pekinie. Powiem jasno − to KPCh jest odpowiedzialna, a nie naród chiński i nikt nie powinien reagować na ten kryzys nienawiścią rasową do Chińczyków. Rzeczywiście, Chińczycy byli pierwszymi ofiarami tego wirusa i od dawna są głównymi ofiarami ich represyjnego reżimu. Zasługują na nasze współczucie, naszą solidarność i nasze wsparcie....

Kiedy wirus pojawił się po raz pierwszy, władze w Chinach stłumiły tę wiadomość. Zamiast chronić społeczeństwo i wspierać lekarzy, KPCh uciszyła informatorów. Co gorsza, policja nakazała lekarzom, którzy próbowali podnieść alarm... „zaprzestania fałszywych komentarzy”....Młodzi dziennikarze obywatelscy, którzy próbowali zdać relację na temat wirusa, zniknęli.

Kiedy prawda stała się znana, KPCh odrzuciła wstępne oferty pomocy. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zostało zignorowane przez Pekin... a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), chociaż ściśle współpracuje z chińskim reżimem, została początkowo odsunięta na bok....Istnieje głęboki niepokój, że oficjalne statystyki chińskiego reżimu znacznie pomniejszały skalę infekcji w Chinach.

Postępowanie KPCh jest symptomatyczne ze względu na jej coraz bardziej represyjny charakter....Poprzez nieludzkie i nieodpowiedzialne traktowanie koronawirusa KPCh udowodniła... że jest zagrożeniem dla świata. Chiny jako kraj są wielką i starożytną cywilizacją, która wniosła tak duży wkład w całej historii świata, ale ten reżim jest odpowiedzialny, poprzez swoje przestępcze zaniedbania i represje, za pandemię, która przetacza się dziś przez nasze ulice... i KPCh − nie ludzie − jest nam wszystkim winna przeprosiny i zadośćuczynienie za zniszczenia, które spowodowała. Powinna przynajmniej odpisać długi innych krajów na pokrycie kosztów Covid-19. Ze względu na nasze wspólne człowieczeństwo nie możemy bać się pociągnięcia tego reżimu do odpowiedzialności. Chrześcijanie wierzą, jak mówi Jezus, że „prawda was wyzwoli”. Prawda i wolność to bliźniacze filary, na których wszystkie nasze narody muszą budować pewniejsze i silniejsze fundamenty.

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com